sobota, 16 maja 2015

Borówkowy sad - rok drugi

W ubiegłym roku wczesną wiosną założyłam wraz z Mężem borówkowy sad, który wyglądał mniej więcej tak.

Tutaj widok z lata gdy borówki już dobrze się zadomowiły , a niektóre z nich wybiły nawet sporymi przyrostami w górę.Niestety pomysł posadzenia borówek w dołkach wykopanych w trawie, do których następnie wsypywaliśmy kwaśny torf i po posadzeniu borówek obsypywaliśmy je korą  wcale nas nie satysfakcjonował i raczej drażnił.
Borówki najzwyczajniej gubiły się w trawie gdyż ta zbyt ekspansywnie zarastała na wykopanych dołkach pomimo jej regularnego koszenia :(


Tak więc w tym roku Mąż wraz z Synem przystąpił do akcji usuwania trawnika z części "borówkowej".
W między czasie doszliśmy do wniosku ,że dosadzimy jeszcze trochę borówek pomiędzy dotychczasowymi rzędami i tak znowu dołożyliśmy sobie trochę nowej "roboty".A widok tych nasadzeń pomiędzy trawą był iście kosmiczny.Ale póki co już prawie finiszujemy z pracą.
Dołki z borówkami obsypaliśmy korą , a resztę podłoża zabezpieczyliśmy w inny sposób.
Mianowicie zamiast kupować "wagony" kory przycięliśmy swoje spore iglaki .które i tak miały być formowane na pewną wysokość, a następnie przycięte gałęzie zostały zmielone i rozsypane pomiędzy rzędami.
Ostatnią czynnością było położenie ciemnej maty, która ma chronić przed przerastaniem niepotrzebnej trawy i chwastów.
Oczywiście musimy jeszcze wysypać  korę lub igliwie na matę, ale to już później gdy uporamy się z zasłonięciem matą  całego  borówkowego pola.
Kolejnym etapem będzie osłonięcie pola siatką przed ptakami i mam nadzieję ,że zdążymy z tą czynnością zanim ptaki zaczną dobierać się do borówek :(

Tak były zabezpieczone siatką w ubiegłym roku  starsze borówki w innej części ogrodu ( widok na siatkę trochę słaby , ale jednak ją widać )A tak wygląda pole borówkowe po usunięciu trawy, ale jeszcze w trakcie prac.
Na zdjęciu borówka trzyletnia dosadzona w tym roku.


Tutaj borówka czteroletnia posadzona w ubiegłym roku :)


Na tym zdjęciu widać jak niektóre gatunki borówek miały bardzo spore przyrosty w ciągu jednego sezonu :)


I jeszcze kilka starszych borówkowych krzaków obsypanych kwieciem, aczkolwiek i te młodsze czyli w sumie czteroletnie też mają sporo kwiecia w tym roku  :)


A propos kwiatów borówek - w zależności od gatunku mogą być koloru różowego lub białego , a także białozielonego.

Kwiaty różoweKwiaty białe
Kwiaty białozielone


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz